Close

Secure Login

Employee Portal

Employees login with your Computer User ID and portal password. 
Forgot Password?
 

First Lego League competition held in Devils Lake

By   Erin Wood
01/16/2017

The Northeast Education Services Cooperative coordinated a state qualifying First Lego League match Jan. 11. Nine teams from seven schools participated.

Instructors and students from the Lake Region State College Simulator Maintenance Technician program judged the event.

Awards were given in the following categories:

Project Presentation Award:  This award recognizes a team that effectively communicates the problem they have identified and their proposed solution to both the judges and other potential supporters.
1st Place: Dakota Prairie – Team 1
2nd Place: Edmore 

Core Values – Gracious Professionalism Award: This award recognizes a team whose members show each other and other teams respect at all times. They recognize that both friendly competition and mutual gain are possible, on and off the playing field.
1st Place: Fessenden/Bowdon – Team 1
2nd Place: Hatton/Northwood

Robot Mechanical Design Award:  This award recognizes a team that designs and develops a mechanically sound robot that is durable, efficient and highly capable of performing challenge missions.
1st Place: Dakota Prairie – Team 1
2nd Place: NorthStar

Robot Performance Award:  This award recognizes a team that scores the most points during the Robot Game. Teams have a chance to compete in at least three 2.5 minute matches and their highest score counts.
1st Place:  Dakota Prairie – Team 2
2nd Place: Fessenden/Bowdon – Team 2

Champion Award:  This award recognizes a team that embodies the FLL experience, by fully embracing our Core Values while achieving excellence and innovation in both the Robot Game and Project.
1st Place: Dakota Prairie – Team 2
2nd Place: Edmore

Here are the five teams that have advanced to the state tournament.  This was determined by OVERALL points throughout all the judging and competitions.  

1) Dakota Prairie – Team 2
2) Edmore 
3) Dakota Prairie – Team 1
4) North Star
5) Fessenden/Bowdon – Team 1